| Installation | Freestanding/Side-by-Side |
|---|---|
| Washer Capacity | More Than 25 lb |
| EC Range | A+++ - G |
| Power Source | Electric |
| Color | White |
| Dryer Capacity | More Than 25 lb |
| Load Type | Front-Loading |
| Water Consumption per Year | 2000 gal/year or less |
| Brand | Hotpoint |
| Type | Washer & Dryer Set |
| Energy Star | 5 Stars |
| Model | HTW240ASKWS |
| Operating Sound Rating | 40 dB or Less |
Check the listing for details. Hot point Washer And Dryer. Color: White, Condition: Used. Listed at 600.00 USD. The dryer is 6.2 cu. ft. Electric Dryer in White. The washer is 3.8 cu. ft. Top Load Washer with Stainless Steel Basket.