| Garden Pest Location | Not for Garden Use |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Organic | Non-Organic |
| Control Method | Kill |
| Pest Type | Ant, Cockroach, Spider |
| Indoor/Outdoor | Indoor & Outdoor |
| Area of Use | Garden, Home |
| MPN | HG-95789-4 |
| Product Width (in) | 7.38 in |
| Primary Active Ingredient | Dinotefuran |
| Product Size | 2.7 OZ-Ounce |
| Brand | Branded |
| Weed Type | Marestail |
| Type | Ready to Use |
| Concentrated or Ready to Use | Ready to use |
| EPA Registration Number | 1021-1866-53853 |
| Number in Pack | 6 |
| Model | HG-95789-4 |
| Pest Control Type | Lawn Insect Control |
| Safe For | Not Safe for Kids and Pets |
| Country of Origin | United States |
| Item Weight | 8 oz |
| Product Depth (in) | 1.56 in |
Check the listing for details. HOT SHOT ULTRA LIQUID ROACH BAIT - 6 COUNT - KILLS ROACHES FAST!!. Condition: New, Made in United States. Listed at 11.99 USD. When ingested, the liquid bait kills roaches and the eggs they carry within hours. It kills both large and small roaches where they breed. Place Hot Shot Ultra Liquid Roach Bait stations where roaches have been seen, or in out-of-the-way places near walls in cabinets, under sinks and refrigerators and in closets.