| Certification Required | No |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Size | Medium |
| Control Method | Kill |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Pest Type | Cockroach, Bee, Hornet, Wasp, Yellow Jacket |
| Color | Clear |
| Material | Plastic |
| Product Depth (in.) | 1.56 in |
| Type | Roach Bait |
| Unit Type | Unit |
| EPA Registration Number | 53883-283 |
| Number in Pack | 6 |
| Item Height | 6.69 in |
| Model | HG-95789-4 |
| Features | Pre-Baited, This bait is extremely attractive to roaches, liquid bait kills roaches and the eggs they carry within hours, High Quality, It kills both large and small roaches where they breed, Ready to use |
| Pest Control Type | Lawn Insect Control |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Unit Quantity | 6 |
| Item Width | 7.38 in |
| Item Weight | 2.7 oz |
Check the listing for details. HOT SHOT ULTRA LIQUID ROACH BAIT - 6 COUNT - KILLS ROACHES FAST!!. Color: Clear, Condition: New. Listed at 12.17 USD. When ingested, the liquid bait kills roaches and the eggs they carry within hours. It kills both large and small roaches where they breed. Place Hot Shot Ultra Liquid Roach Bait stations where roaches have been seen, or in out-of-the-way places near walls in cabinets, under sinks and refrigerators and in closets.