| Size | 16.0'' Length |
|---|---|
| Custom Bundle | No |
| Body Color | GREEN |
| Material | TOP GRADE Premium Hickory Wood |
| MPN | HOT2B (G) |
| Item Length | 16.0 '' |
| Modified Item | NO |
| California Prop 65 Warning | UNKNOWN ??? |
| Personalize | No |
| Brand | HOT STICKS |
| Series | HotSticks Glossy Finish |
| Model Year | UNKNOWN ??? |
| Type | Drum Sticks |
| Unit Type | Unit |
| Body Material | Top Grade Hickory Wood that is COLORED, w/NYLON tips |
| Product Type | Hot Sticks in a Green Enamel Glossy Finish Drumstick |
| Item Height | 2B 0.647" 9/16" 16.4mm |
| Model | "2B" HotSticks Top Grade Hickory Glossy External Finish |
| For Instrument | Cymbal, Electronic Drum, Snare Drum, Tom |
| Unit Quantity | ( 1 )-PAIR of sticks |
| Item Width | 2B micrometer approx. 0.647" / 16.4mm / 9/16"inch |
| Country of Origin | United States |
| Item Weight | The Green pair 2B weigh 5.0 oz in the Cellophane Package |
Check the listing for details. Hot Sticks Drum Sticks, 2B NYLON Tip DRUMSTICKS, GREEN DRUMSTICKS. Condition: New, Made in United States. Listed at 7.95 USD. AND should "NOT" handle drumsticks ???. marketed as "THE Ultimate Colored Drumsticks",,, designed to provide BOTH Visual Flair and Enhanced Performance. Hot Sticks are manufactured from USA Hickory wood, Selected for the wood's weight,,, Density,,, and Strength.