| Features | Long service life, Stable characteristics, high reliability |
|---|---|
| Featuresa | High quality W/ warranty!, stable performance, Fast shipping |
| Warranty | 3 years warranty |
| Transportation does not include | canarias |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
| Feature: | Stable Performance and High Quality |
| Transportation does not include: | canarias |
| * Feature * | Creative Design,Durable Material,Beautiful Appearance |
| Bundle Description: | No |
| Feature 1 | *Stable characteristic*, *high reliability* |
| shipping notice | Can not ship to Puerto Rico,Alaska/Hawaii |
| Item location: | CA /NJ /Austell |
| Material | Plastic + Stainless Steel |
| Input Voltage | DC100-240V (50-60Hz) |
| Input Current | DC1.5A |
| Output Voltage | DC1-24V |
| Current | 100-300mA |
| Type | Foam Cutter |
| Color | Blue |
| Plug Type | US Plug |
| Weight | Approx. 3.5KG |
| Packing Size | 45 * 38 * 10cm |
| Brand | Unbranded |
Check the listing for details. Hot Wire Cutter Hot Wire Foam Cutter Table Foam Cutting Machine 72W. Color: Blue, Condition: New. Listed at 70.55 USD. Description This hot wire cutter is highly versatile, allowing for cutting-angle adjustment to meet diverse needs. It uses advanced high-efficiency heating tech, heating up quickly and operating stably. Whether cutting round, square, or shaped materials, it performs well. This is exactly the product that offers creative flexibility and boosts work efficiency, helping to bring creative ideas to life precisely. Key Features Sturdy and Durable: Made of premium density board, stainless steel and plastic, this product is fireproof, wear-resistant and not easy to deform, ensuring a long-term service life. High-Precision Cutting: With a remarkably thin heating wire diameter, this product achieves high precision for delicate materials and creates clean cuts, ideal for intricate and de.