| Shape | Round |
|---|---|
| Number Of Items | 2 |
| Unit Count | 2.0 Count |
| Item Dimensions L X W X H | 1.5"l X 1.5"w X 2.2"h |
| Occasion | All Occasions |
| Included Components | Tea Infuser |
| Size | Small X 2 |
| Material Type | Stainless Steel |
| Product Dimensions | 1.5"l X 1.5"w X 2.2"h |
| Is The Item Dishwasher Safe? | Yes |
| Item Dimensions L X W | 2.2"l X 1.5"w |
| Unit Type | Unit |
| Item Height | 2.2" |
| Features | Dishwasher Safe, Extra Fine Mesh, Long Chain Hook, Drip Tray, Easy Clean, Reusable, Eco-Friendly |
| Item Type Name | Tea Infuser |
| Unit Quantity | 2 |
| Item Width | 1.5" |
| Color | Silver |
| Item Diameter | 1.5 in |
| Material | Stainless Steel, 304 Food-Grade Stainless Steel |
| Item Depth | 1.5" |
| Brand | Unbranded |
| Type | Tea Infuser |
| Model | 14-02-0003 |
| Theme | Coffee |
| Is Dishwasher Safe | Yes |
Check the listing for details. House Again Tea Infuser 2 Pack Extra Fine Mesh 18/8 Stainless Steel Tea Strainer. Color: Silver, Condition: New. Listed at 17.79 USD. Unlike traditional tea bags that limit flavor, our infuser allows loose tea leaves the freedom to unfurl, releasing their exquisite aroma and taste. Why Choose Tea Infuser?. Multi-functional - can also infuse spices when cooking.