| Number of Items in Set | Two-Piece |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Unit Count | 2.0 Count |
| Specific Uses For Product | Baking, Bread |
| Material Type | Carbon Steel |
| Is The Item Dishwasher Safe? | Yes |
| Care Instructions | Hand Wash Only |
| Capacity | 1 lb |
| Item Height | 4.5 Inches |
| Features | With Lid, Non-Stick, Oven Safe, Dishwasher Safe, Heat Resistant, Heavy Duty, Rust Resistant |
| Item Type Name | Pullman Loaf Pan With Lid |
| Unit Quantity | 2.0 count |
| Item Dimensions D X W X H | 4.72"d X 8.45"w X 4.5"h |
| Type of Oven | Electric, Gas, Pizza, Steam |
| Color | Gold |
| Set Includes | Loaf Pan, 1lb standard pullman loaf pan with lid |
| Material | Carbon Steel |
| Item Depth | 4.72 in |
| Brand | Unbranded |
| Type | Pullman Loaf Pan |
| Heat Resistance | 420°F |
| Product Care Instructions | Dishwasher Safe, Hand Wash |
| Is Oven Safe | Yes |
| Model | Loaf Pan with Lid |
| Surface Coating | Non-Stick |
| Item Weight | 1.94 lbs |
| Upper Temperature Rating | 420 Degrees Fahrenheit |
Check the listing for details. Housewarming Gift: Dual Capacity Pullman Loaf Pan Set, Oven Safe & Non-Stick. Color: Gold, Condition: New. Listed at 21.99 USD. Dual Capacity Pullman Loaf Pan Set. Oven Safe & Non-Stick - The Perfect Housewarming Gift! At, we are passionate baking enthusiasts dedicated to creating exceptional products. Experience the difference and watch your baking transform into a culinary masterpiece with our Dual Capacity Pullman Loaf Pan Set!