| Book Title | How Languages Are Learned |
|---|---|
| ISBN | 9780194422246 |
| Subject Area | Foreign Language Study |
| Publication Name | How Languages Are Learned |
| Publisher | Oxford University Press, Incorporated |
| Item Length | 9.7 in |
| Subject | English As a Second Language |
| Publication Year | 2006 |
| Series | Oxford Handbooks for Language Teachers Ser. |
| Type | Language Course |
| Format | Perfect |
| Language | English |
| Item Height | 0.7 in |
| Author | Patsy Lightbown, Nina Spada |
| Features | Revised, Revised Edition |
| Item Weight | 15.7 Oz |
| Item Width | 6.6 in |
| Number of Pages | 252 Pages |
Check the listing for details. How Languages Are Learned, Paperback by Lightbown, Patsy M.; Spada, Nina, Use.... Condition: Good. Listed at 27.75 USD. How Languages Are Learned, Paperback by Lightbown, Patsy M.; Spada, Nina, ISBN 0194422240, ISBN-13 9780194422246, Used Good Condition, Free shipping in the US Presenting an introduction to the main theories of first and second language acquisition, this title relates them to approaches in classroom methodology and practice. It helps teachers to assess the merits of different methods and textbooks. It also explores various theories, such as skill learning, connectionism, the 'noticing' hypothesis.