| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Color | Green |
| Set Includes | As Shown, Faucet Adapter |
| Material | Plastic |
| MPN | KWMT |
| Item Length | 4 in |
| Brand | KASONIC |
| Type | Kasonic Mechanical Watering Timer 2 Ways Use Durable High Impact |
| Control Style | Rotary Knob |
| Threaded Connection | Male/Female 1 Inch |
| Number of Zones | 1 |
| Watering Duration | Up to 2 hours |
| Model | Kasonic |
| Number of Outlets | 1 |
| Number of Watering Programs | 1 |
| Features | Auto-Off |
| Item Width | 2.25" |
| Item Weight | 6 oz |
| UPC | 0638183948781 |
Check the listing for details. Kasonic Mechanical Watering Timer 2 Way Durable High Impact Construction NEW. Color: Green, Condition: New. Listed at 12.95 USD. Manufacturer K KASONIC Busy lifestyles make watering one’s yard a consuming task. 3/4"(19mm) hose splitter fits for all standard faucet and garden hose. Manual Watering. Manual on/off feature to use the faucet when you need it.