| Size | YB6--fiber optic fit Kavo |
|---|---|
| Classification Product Code | EFB |
| FDA 510(k)number | K181691 |
| bearings | Steel bearings |
| Noise | ≤68dB |
| Custom Bundle | No |
| FDA 510(K) Number for Handpiece | K181691 |
| Regulation Number | 872.4200 |
| Handpiece length | 112.7mm |
| spray | Single spray |
| Color | Silver |
| 510(K) Number | K181691 |
| quick coupler | 4 holes,could fit e-generator handpiece |
| Modified Item | No |
| Subsequent Product Code | EGS |
| applicable bur | FG 1.60mm |
| chuck | Push button |
| Brand | Unbranded |
| Handpiece Type | High Speed |
| Power Source | Pneumatic/Air |
| Handpiece Angle | Contra Angle |
| Hose Compatibility | 4 Hole (Midwest) |
| Intended Use/Discipline | Dental Laboratory, Dentistry |
| Chuck Type | Autochuck |
| Model | High Speed Handpiece |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Unit Quantity | 1PC |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. KaV Style Dental High Speed 4/6Hole (Quick Connect) (LED) Push Button Handpiece. Color: Silver, Condition: New. Listed at 38.29 USD. This is a dental Fiber Optic High Speed turbine handpiece which is Fit the Lux Coupler. Both handpiece and quick coupling are autoclavable. Handpiece length : 113.7mm. Handpiece length : 112.7mm. This is a dental High Speed turbine handpiecewhich fits NSK QD-J/Fit High Speed Handpiece.