| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Model | KBAC-27D |
| Modified Item | No |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Custom Bundle | No |
| Power Source | AC |
| Bundle Listing | No |
| Horsepower Rating (115V In) | 1.5HP |
| Output Phase | 3 |
| Color | Gray |
| Enclosure rating | NEMA 4X / IP65 |
| Horsepower Rating (208-230V In) | 2HP |
| MPN | 9520 |
| Enclosure | NEMA 4X |
| Output Voltage | 0-208/230 V |
| Input Frequency | 50/60 Hz |
| Dimensions | 7.69" x 9.82" x 7.36" |
| Input Phase | 1 |
| Input Voltage | 115/208-230 V |
| Rated Load | 1/2 HP |
| Brand | KB Electronics, Inc. |
| Voltage | 115 V / 230 V |
Check the listing for details. KB Electronics KBAC-27D Adjustable Frequency Drive, 9520, 1/8-2HP, NEMA 4X/IP65. Color: Gray, Condition: New. Listed at 401.80 USD. Overview :BrandKB Electronics, Inc.Part Number9520Model NumberKBAC-27DMaximum Power1-1/2 HP (115V) 1.13 kW (115V) 2 HP (208-230V) 1.5 kW (208-230V)Input Voltage115/208-230 VoltInput Frequency50/60 HzInput PhaseSingle PhaseMax AC Line Current22 Amps @ 115 Volts 16.7 Amps @ 230 VoltsOutput Voltage Range0-208/230 VACMax Load Current5.5 Amps/Phase @ 115 Volts 6.7 Amps/Phase @ 230 VoltsNet Weight10.3 lbs 4.7 kgDimensions7.69" x 9.82" x 7.36" 195mm x 249mm x 187mmEnclosure RatingNEMA 4X, IP65Enclosure ColorGrayUPC024822095204Description :KBAC-27D Hybrid AC Drive - Digital Drive with Analog InterfaceRugged Die-Cast Aluminum NEMA-4X/IP-65 Enclosure with hinged cover. Primary Features:Horsepower 1/8 to 2 HP, Jumper Selectable1Ø Input 115/230 VAC, 50/60 Hz3Ø Output 230 VACStart/Stop Switch200% Starting TorqueDiagnostic LED Status IndicatorsAdditional Features:Sensorless Flux Vector ControlElectronic Inrush Current Limit (EICLTM) ProtectionRun/Fault Relay Output ContactsHolding Torque at Zero Speed in "Stop" modeUndervoltage and Overvoltage ProtectionShort Circuit Protection, phase to phaseRide-Through momentary power lossRegeneration eliminates trippingBasic, Programmable, Trimpot AdjustmentsDrive Options:On/Off AC Line SwitchForward-Stop-Reverse SwitchSignal Isolator, Auto/Manual SwitchClass "A" (CE) RFI FilterLiquid Tight FittingsDimensions approx. 9.8" X 7.6" X 7.3". Agency approvals: UL, CE, CSA, C-Tick.