| Color | Gray |
|---|---|
| Number of Items in Set | Seven-Piece |
| Table Length | 71.00 in |
| UPC | 194884018104 |
| Table Width | 35.50 in |
| Table Height | 29.25 in |
| Seat Depth | 17.00 in |
| Chair Height | 35.00 in |
| Manufacturer Warranty | 3 Months |
| Seat Height | 18.00 in |
| Chair Depth | 24.00 in |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Tabletop Material | Acacia Wood |
| Material | Faux Rattan, Iron, Acacia Wood |
| Set Includes | Chairs, Table |
| California Prop 65 Warning | No |
| Cushions Included | No |
| Brand | GDFStudio |
| Type | Dining Sets |
| Chair Back Material | Faux Rattan |
| Assembly Required | Yes |
| Chair Color | Multiple Color Options |
| Model | Kendal |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Chair Width | 18.25 in |
Check the listing for details. Kendal Outdoor 6 Seater Wicker Dining Set. Color: Gray, Condition: New. Listed at 1057.98 USD. With a simple yet outstanding wrapped wicker and wood look, this set will give your backyard an instant upgrade in style and comfort. Table Finish: Teak / Gray. All of the instructions and tools needed for assembly are included.