| End Mill Type | Roughing End Mill |
|---|---|
| Length Of Cut | 1/2 in |
| End Type | Corner Radius |
| Brand | Kennametal |
| Number Of Flutes | 8 |
| Overall Length | 2-1/2 in |
| MPN | 7102421 |
| Shank Diameter | 3/8 in |
| Mill Diameter | 3/8 in |
Check the listing for details. Kennametal HARVI Roughing End Mill 3/8" 8 Flute Corner Radius 1/2" Cut 2" Length. Condition: New – Open box. Listed at 65.00 USD. Proprietary core and flute design with optimum flute spacing for perfect chip formation and highest tool rigidity.