| Movement | Mechanical (Automatic) |
|---|---|
| Model | T137.207.11.051.00 |
| Reference Number | T137.207.11.051.00 |
| Band Color | Grey |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band/Strap | Stainless Steel |
| Case Finish | Brushed and Polished |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Size | 35.00 mm |
| Caseback | Transparent |
| Face Color | Black |
| Watch Shape | Tonneau |
| Department | Unisex |
| Dial Color | Black |
| Style | Dress |
| Case Thickness | 10.90 mm |
| Closure | Deployment with Push Button |
| Bezel Type | Smooth |
| Water Resistance | 100 Meters - 330 Feet |
| Indices | Stick |
| Brand | Tissot |
| Type | Watch |
| Gender | Unisex |
| With Original Box/Packaging | Yes |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Features | Water Resistant up to 100 m, Date |
| Warranty | 2-year warranty by WatchMaxx |
| Seller Warranty | Yes |
| Country of Origin | Switzerland |
| Customized | No |
Check the listing for details. New Tissot PRX Powermatic 80 35mm Black Dial Unisex Watch T137.207.11.051.00. Condition: New with box and papers, Made in Switzerland. Listed at 498.20 USD. Dial Color. Luminous Silver Tone Hands and Stick Hour Markers with Minute Markers Around the Outer Rim and the Date at 3 o'clock on a Black Dial. Dial Markers. Case Material. Case Finish. Case Shape. Case Thickness.