| UPC | 0087171167008 |
|---|---|
| Blade Material | Stainless Steel |
| Brand | Kershaw |
| Type | Pocket Knife |
| Blade Length | 3.4 in |
| Color | Black |
| Model | Kershaw Blur |
| Closed Length | 4.5 in |
| Blade Edge | Straight Edge |
| Overall Length | 7.9 in |
| MPN | 1670BLK |
| Features | Non-Slip Grip, Lightweight |
| Item Weight | 3.9 oz |
Check the listing for details. Kershaw - BLUR - BLK/BLK - 1670BLK. Color: Black, Condition: New. Listed at 79.94 USD. This is one of the original Kershaw Blurs, the Blurs that started it all. A Blur on the dark side. Like all Blurs it's equipped with a big, slightly recurved blade that's ideal for multitasking. The black Blur has a DLC (Diamond-Like Carbon) coated blade for extra corrosion resistance and enhanced looks.