| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Brand | Kershaw |
| Type | Pocket Knife |
| Blade Length | 3.4 in |
| Color | Black |
| Model | Blur Black Serrated |
| Closed Length | 4.5 in |
| Blade Edge | Serrated |
| Overall Length | 4.5 in |
| MPN | 1670BLKST |
| Handle Material | Aluminum |
| Item Weight | 3.9 oz |
Check the listing for details. Kershaw - BLUR - BLK/BLK - SERRATED - 1670BLKST. Color: Black, Condition: New. Listed at 74.80 USD. If you like your pocketknives in basic black, this is your Blur. Like all Blurs it’s equipped with a big, slightly recurved blade that’s ideal for multitasking. It offers excellent slicing and piercing capabilities and partial serrations just adds to its versatility. High-performance 14C28N stainless blade steel provides corrosion resistance and hardness. The black Blur has a Cerakote coated blade for extra blade protection and enhanced looks.Made in the USA; a classic Kershaw with a do-it-all blade, dark good looksHigh-performance 14C28N stainless steel blade, black Cerakote coating for extra blade protection and hardness; partial blade serrationAnodized aluminum handles are scratch and fade resistant, Trac-Tec inserts promote solid gripKershaw's assisted opening for easy one-handed opening with thumb stud Blade Length 3.4 in. (8.6 cm)Blade Material 14C28NHRC 58-60Blade Finish/Coating CerakoteBlade Thickness 0.121 in. (3 mm)Closed Length 4.5 in. (11.4 cm)Handle Material 6061-T6 aluminum, Trac-Tec insertsHandle Finish/Coating Black anodizedHandle Thickness 0.47 in. (12 mm)Overall Length 7.9 in. (20 cm)Weight 3.9 oz. (110.5 g) Blade Edge Partially SerratedOpening Action AssistedOpens With Thumb studLock Type Inset liner lockPocketclip Reversible (right, tip-up/down)Handle Color BlackMade in USA Yes