| Brand | Keurig |
|---|---|
| Bar Pressure | 10 bar |
| Bean/Coffee Capacity | 8 oz |
| Capsule/Pod Capacity | 15 |
| Coffee Type | Pod |
| Color | Black |
| Compatible Capsule/Pad System | Nespresso |
| Compatible Water Filtration | Aquaclean |
| Components Included | Water Tank |
| Control Panel | Analog |
| Finish | Matte |
| Heat up Time | 20-25 sec |
| Item Weight | 11.72 lbs |
| Material | Plastic |
| Number of Settings/Programs | 1 |
| Power Source | Electrical |
| Type | Pod Coffee Machine |
| Type of Coffee Made | Espresso |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 220 V |
| Water Tank Capacity | 1.8 qt |
| Model | K-Crema |
Check the listing for details. Keurig K-Crema Single Serve Coffee Maker. Color: Black, Condition: New. Listed at 235.89 USD. The K-Crema™ Coffee Maker brews Keurig® K-Cup® pods and compatible single use pods. Multistream technology saturates the coffee grounds evenly to extract full flavor and aroma. PRESSUREINFUSION TECHNOLOGY - Extracts coffee flavor with 5x more pressure+ for crema-topped coffee and espresso.