| Power Source | Wall Plug-in |
|---|---|
| Coffee Type | Pod |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 10 x 6.50 x 12.40 Inches |
| MPN | K-Express |
| Control Panel | Analog |
| Bar Pressure | 3.3 bar |
| Volume capacity | 36 oz |
| Item Height | 12.20 Inches |
| Voltage | 120V |
| Manufacturer | keurig |
| Type of Coffee Made | Keurig Cup |
| Features | Automatic Shut Off, Water Level Indicator, Auto Shut-off, Water Tank |
| Cable Length | 30 in |
| Finish | Matte |
| Components Included | Drip Tray |
| Item Width | 6.50 Inches |
| Color | Black |
| Capsule/Pod Capacity | 1 |
| Material | Plastic |
| Item Depth | 11.30 Inches |
| Bean/Coffee Capacity | Keurig Style Cup |
| Brand | Keurig |
| Type | Pod Coffee Machine |
| Model | Keurig K-Express Essentials |
| Country of Origin | United States |
| Item Weight | 2.3 lbs |
| Power | 120 |
| UPC | 0611247389089 |
Check the listing for details. Keurig K-Express Essentials Single Serve K-Cup Coffee Maker Black Open box. Color: Black, Condition: Open box, Made in United States. Listed at 42.45 USD. Can accommodate a 7.25" mug with drip tray removed.