| Water Tank Capacity | 1.2 qt |
|---|---|
| Unit Type | Unit |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Voltage | 230 V |
| Components Included | Water Tank, Drip Tray |
| Number of Settings/Programs | 1 |
| UPC | 0611247373064 |
| Power Source | Wall Plug-in |
| Coffee Type | Pod |
| Capsule/Pod Capacity | 10 |
| Color | Black |
| Material | Plastic |
| MPN | 53448183 |
| Control Panel | Analog |
| Heat up Time | 20-25 sec |
| Bar Pressure | 15 bar |
| Bean/Coffee Capacity | 14 oz |
| Brand | Keurig |
| Type | Pod Coffee Machine |
| Compatible Water Filtration | Aquaclean |
| Compatible Capsule/Pad System | Cafissimo, Nespresso |
| Item Height | 12.1 in |
| Model | Keurig K-Mini Single Serve |
| Type of Coffee Made | Espresso Macchiato, Espresso, Latte Macchiato, Mocha, Hot Milk, Cappuccino |
| Features | Additional Coffee Container, Removable Drip Tray, Auto Shut-off, Water Tank, Cord Storage, Display |
| Cable Length | 32 in |
| Finish | Matte |
| Item Weight | 2.6 lbs |
| Power | 1470 W |
Check the listing for details. Keurig K-Mini Single Serve Coffee Maker - Black (53448183). Color: Black, Condition: Open box. Listed at 27.00 USD. I received this Keurig as a gift in 2025 and have used it only a couple of times just not my thing! My loss is your gain! It works perfect but I don’t have the box or instructions anymore.