| Stove Type Compatibility | Electric |
|---|---|
| Water Tank Capacity | 1 qt |
| Number of Cups | 1 |
| Power Source | Electrical |
| Coffee Type | Pod |
| MPN | 118224 |
| Control Panel | Analog |
| Bar Pressure | 8 bar |
| Energy Star | Compliant |
| Item Height | 11 in |
| Type of Coffee Made | Espresso, coffee pods |
| Features | Auto Shut-off, Built-in Water Filter, Cord Storage, Display, Energy Saving Mode, Hot Water Tap, Permanent Filter, Removable Drip Tray, Removable Water Tank, Travel, Water Tank |
| Cable Length | 36 in |
| Components Included | Drip Tray, Water Tank |
| Finish | Matte |
| Number of Settings | 1 |
| Manufacturer Color | Black |
| Color | Red |
| Item Diameter | 11 in |
| Brewing Time | 2 min |
| Material | Plastic |
| Bean/Coffee Capacity | 8 oz |
| Heat up Time | 60-65 sec |
| Brand | Keurig |
| Type | Pod Coffee Machine |
| Model | K10 |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. Keurig K10 Mini Plus Coffee Maker Rear Red - Works Great!. Color: Red, Condition: Used, Made in United States. Listed at 44.00 USD. Keurig K10 Mini Plus Coffee Maker Rear Red - Works Great, hardly ever used! These retail for $349 brand new.