| Unit Count | 1.0 Count |
|---|---|
| External Testing Certification | CE |
| Item model number | 611247370674 |
| Manufacturer | Keurig |
| Global Trade Identification Number | 20611247370678 |
| UPC | 7445034819885 |
| Product Dimensions | 2.3"D x 1.7"W x 4.7"H |
| Product Benefits | helps remove impurities and keeps beverages tasting their best |
| Number of Items | 1 |
| Item Weight | 0.11 Pounds |
| Number of Cups | 2 |
| Power Source | Wall Plug-in |
| Coffee Type | Pod |
| Color | Clear |
| Brewing Time | 1 min |
| Material | Plastic |
| MPN | 370674 |
| Control Panel | Digital |
| Item Depth | 6 in |
| Heat up Time | 20-25 sec |
| Brand | Keurig |
| Type | Filter Kit |
| Item Height | 4.3 in |
| Model | 370674 |
| Type of Coffee Made | Espresso Macchiato, Espresso, Latte Macchiato, Mocha, Cappuccino |
| Features | Easy to Clean, Water Filter |
| Finish | Matte |
| Item Width | 7.15 in |
| Power | 200 W |
Check the listing for details. Keurig Short Handle Water Filter Starter Kit Fast Free Shipping.. Color: Clear, Condition: New. Listed at 8.79 USD. The Keurig Short Handle Water Filter Starter Kit is a convenient and essential addition to your coffee maker. This filter kit includes 1.0 count of water filters that are designed to help remove impurities and keep your beverages tasting their best. With a quick brewing time of 1 min and a heat up time of 20-25 sec, this digital control panel water filter is easy to clean and perfect for enjoying your favorite coffee drinks like espresso macchiato, latte macchiato, and cappuccinos at home. Enjoy fast free shipping and a matte finish design from the trusted brand Keurig.