| Type | Pod Coffee Machine |
|---|---|
| Model | B40 |
| Components Included | Drip Tray, Water Tank |
| Power Source | Electrical |
| Coffee Type | Pod |
| Color | Black |
| MPN | 1107F |
| Material | Plastic |
| Control Panel | Analog |
| Item Depth | 14 in |
| Bar Pressure | 5 bar |
| Heat up Time | 60-65 sec |
| Bean/Coffee Capacity | 3.5 oz |
| Brand | Keurig |
| Compatible Water Filtration | Aquaclean |
| Compatible Capsule/Pad System | Cafissimo |
| Item Height | 4.3 in |
| Voltage | 220 V |
| Type of Coffee Made | Latte Macchiato, Espresso, Mocha, Cappuccino |
| Features | Removable Drip Tray, Auto Shut-off |
| Cable Length | 36 in |
| Finish | Matte |
| Item Weight | 13 lbs |
| Power | 1500 W |
| Number of Settings/Programs | 2 |
Check the listing for details. Keurig Single Cup Elite Brewing System Coffee Maker Model B40 Good Shape K-Cup. Color: Black, Condition: Used. Listed at 40.00 USD.