| Country of Origin | China |
|---|---|
| Chair Height | 30.25 in |
| Seat Depth | 17.00 in |
| Model | Kiante |
| Department | Adults |
| Style | Traditional |
| Custom Bundle | No |
| Table Length | 19.50 in |
| UPC | 194884030175 |
| Assembly Required | Yes |
| Cushion Color | Beige |
| Material | Faux Rattan, Iron, Tempered Glass, Water Resistant Fabric |
| Chair Depth | 24.50 in |
| Chair Width | 27.50 in |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Pattern | Solid |
| Type | Chat Set |
| Features | Weather-Resistant |
| Color | Light Brown, Black, Beige |
| Chair Color | Light Brown |
| Table Shape | Round |
| Finish | Metallic |
| Number of Items in Set | Three-Piece |
| Table Height | 18.50 in |
| Seating Capacity | Up to 2 |
| Tabletop Material | Tempered Glass |
| Seat Height | 17.00 in |
| Item Weight | 35.06 lb |
| Brand | GDFStudio |
| Set Includes | Chairs, Seat Cushion/Pad, Table |
| Tabletop Color | Clear |
| Cushions Included | Yes |
| Manufacturer Warranty | 3 Months |
| Table Width | 19.50 in |
Check the listing for details. Kiante Outdoor 3 Piece Wicker Chat Set. Color: Light Brown, Black, Beige, Condition: New, Made in China. Listed at 344.41 USD. With a wrapped rattan design and cozy basket shape chairs, this set brings a modern twist to a boho look, making this ideal for any style of decor. WATER-RESISTANT CUSHIONS: Our cushions are covered with a non-porous material that makes cleaning any spill a breeze.