| Brand | Kidde |
|---|---|
| Type | Carbon Monoxide Detector |
| Number of Batteries | 2 |
| Power Source | Battery |
| Battery Included | Yes |
| Color | White |
| Model | Kidde KN-COB-LP2 |
| Features | Electrochemical Carbon Monoxide Sensor |
| Item Depth | 3 in |
| Operating Sound Rating | 90 dB |
| Item Width | 4.5 in |
Check the listing for details. Kidde Carbon Monoxide Alarm model KN-COB-LP2. Color: White, Condition: Open box. Listed at 8.79 USD. The Kidde Carbon Monoxide Alarm model KN-COB-LP2 is a reliable and essential home safety device. This alarm, powered by 2 AA batteries, features an electrochemical carbon monoxide sensor to detect dangerous levels of carbon monoxide. With a sleek white design and compact dimensions (3" depth, 4.5" width), this detector is easy to install and operate. The alarm emits a loud 90 dB sound to alert you and your family in case of a carbon monoxide leak, providing peace of mind and protection for your home.