| IsDraft | False |
|---|---|
| Battery Included | Yes |
| Power Source | Battery |
| Color | White |
| UPC | 0783961021658 |
| Year Manufactured | 2007 |
| MPN | KI21006677 |
| Item Depth | 6.1" |
| Brand | Kidde |
| Type | Carbon Monoxide Detector |
| Unit Type | Unit |
| Number of Batteries | 1 |
| Model | KN-COEG-3 |
| Features | Battery Backup, Alarm, direct plug in, peak level memory, Direct Plug In, Samples Air Every 2.5 Minutes, Pea, samples air every 2.5 minutes, Direct Plug In, Samples Air Every 2.5 Minutes, Peak Level Memory, Pea |
| Unit Quantity | 1 |
| Smart Home Protocol | Plug in |
| Item Width | 3.8" |
| Country of Origin | United States |
| Power | AC |
| Item Weight | 1 lbs |
Check the listing for details. Kidde Carbon Monoxide & Gas Detector Plug-In (READ). Color: White, Condition: Used, Made in United States. Listed at 30.00 USD. Kidde Carbon Monoxide & Gas Detector Plug-In (READ)(JP418). 85-decibel audible alarm for CO or explosive gas. Digital LED displays CO levels or "GAS" detection. Little to no signs of prior use.