| Battery Included | Yes |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Color | White |
| Item Diameter | 5.5 in |
| Year Manufactured | 2019 |
| MPN | I9010 |
| Item Depth | 1.5 in |
| Smart Home Compatibility | Amazon Alexa, Nest |
| Brand | Kidde |
| Type | Smoke Alarm |
| Number of Batteries | 1 |
| Manufacturer Warranty | 10 Years |
| Model | 21028744 |
| Features | Battery Backup |
| Smart Home Protocol | Bluetooth |
| Item Width | 5.6 in |
| Operating Sound Rating | 85 dB |
| Item Weight | 1 lb |
| Power | Battery-Operated |
Check the listing for details. Kidde Code One Smoke Alarm With A 10 Year Battery Never Needs Replacement.. Color: White, Condition: New. Listed at 15.00 USD.