| Power Source | Battery |
|---|---|
| Battery Included | Yes |
| Color | White |
| Item Diameter | 5 in |
| Year Manufactured | 2024 |
| MPN | 20SD10 |
| Materials sourced from | China |
| Item Depth | 1.5 in |
| Smart Home Compatibility | Amazon Alexa |
| California Prop 65 Warning | Cancer and reproductive |
| Brand | Kidde |
| Type | Smoke Alarm |
| Unit Type | Unit |
| Number of Batteries | 1 |
| Manufacturer Warranty | 10 Years |
| Model | Kidde Smoke Alarm 20SD10 |
| Features | Photoelectric Smoke Sensor |
| Power | Battery Operated |
| Operating Sound Rating | 85dB |
| Country of Origin | China |
| UPC | 047871314669 |
Check the listing for details. Kidde Detect Smoke Alarm Model 20SD10 10 Year Battery. Color: White, Condition: Open box, Made in China. Listed at 17.99 USD.