| Power Source | Battery |
|---|---|
| Battery Included | Yes |
| Item Diameter | 4 in |
| Color | White |
| MPN | 21028836 |
| Item Depth | 1.5 in |
| Smart Home Compatibility | Amazon Alexa |
| Brand | Kidde |
| Type | Smoke Alarm |
| Number of Batteries | 1 |
| Manufacturer Warranty | 10 Years |
| Model | Kidde i1040 |
| Features | Photoelectric Smoke Sensor, Battery Backup, Electrochemical Carbon Monoxide Sensor |
| Power | Battery Operated |
| Item Weight | 0.33 lbs. |
| Item Width | 12 in |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0047871288526 |
Check the listing for details. Kidde i1040 21028836 Micro Battery Operated Ionization Smoke Detector 3 Pack. Color: White, Condition: New, Made in China. Listed at 34.09 USD.