| Power Source | Hardwired |
|---|---|
| Battery Included | Yes |
| Color | White |
| Item Diameter | 5.5 in |
| Year Manufactured | 2023 |
| MPN | i4618 |
| Item Depth | 5.5 in |
| Smart Home Compatibility | Amazon Alexa, Google Home, Nest |
| Brand | Kidde |
| Type | Smoke Alarm |
| Number of Batteries | 1 |
| Model | kidde i4618 |
| Features | Battery Backup |
| Smart Home Protocol | Powerline/UPB |
| Item Width | 5.5 in |
| Item Weight | 1 lb |
Check the listing for details. Kidde I4618 Hardwired Smoke Alarm With Battery Backup. Color: White, Condition: New. Listed at 64.00 USD. The Kidde i4618 is an AC/DC powered ionization smoke alarm that operates on a 120V power source with 9V battery backup. This alarm uses ionization sensing technology.