| Battery Included | Yes |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Color | White |
| MPN | KN-COB-LP2 |
| Item Depth | 2 in |
| Brand | Kidde |
| Type | Carbon Monoxide Detector |
| Number of Batteries | 2 |
| Unit Type | Unit |
| Model | Kidde Sentinel KN-COB-LP2 |
| Features | Battery Backup |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 0.5 lb |
| Operating Sound Rating | 90 dB |
| Power | Battery Operated |
| UPC | 047871094776 |
Check the listing for details. Kidde Sentinel KN-COB-LP2 Battery Powered Carbon Monoxide Alarms. Color: White, Condition: New, Made in China. Listed at 14.99 USD. 🚨 Sentinel Battery Powered Carbon Monoxide Alarm – UL Listed CO Detector – NEW. • Battery Powered (no wiring required). • Low battery indicator. • Test button ensures proper operation. • Simply install batteries and mount.