| Power Source | Battery, Hardwired |
|---|---|
| Battery Included | Yes |
| Color | White |
| Item Diameter | 5 in |
| Item Depth | 2 in |
| Smart Home Compatibility | Amazon Alexa |
| Brand | Kidde |
| Type | Smoke & Carbon Monoxide Detector |
| Number of Batteries | 2 |
| Manufacturer Warranty | 10 Years |
| Model | kidde |
| Features | Battery Backup |
| Item Width | 5 in |
| Item Weight | 1.2lbs |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. kidde smoke and carbon monoxide - wired. Color: White, Condition: New, Made in China. Listed at 40.00 USD. Help protect what matters most with cutting-edge sensing technology and seamless Ring App integration. This Ring App enabled smoke and CO alarm features enhanced sensing technology to reduce nuisance alarms often caused by cooking and sends fast alerts when smoke or CO is detected.