| Power Source | Battery |
|---|---|
| Item model number | 30CUD10 |
| Color | White |
| MPN | A6TQZ9FZD |
| Product Dimensions | 1.89"D x 5"W x 5"H |
| Brand | Kidde |
| Item Weight : | 363 g |
| Type | Smoke & Carbon Monoxide Detector |
| Unit Type | Unit |
| Operating humidity | 10 to 95% relative humidity (RH), non-condensing |
| Sensor Type | Photoelectric, Electrochemical |
| Manufacturer Warranty | 10 Years |
| Alarm | Smoke and Carbon Monoxide Alarm |
| Upper temperature rating | 100 Degrees Fahrenheit |
| Model | 30CUD10 |
| Style | 9th Edition |
| Enclosure Material | Plastic |
| Features | EASY INSTALLATION |
| Unit Quantity | 1 |
| Manufacturer | Kidde |
| Item Width | 12.7W inches |
| Item Weight | 363 g |
| Power | Battery Powered |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. Kidde Smoke/Carbon Monoxide Detector, Battery Powered LED Warning Light Indicato. Color: White, Condition: New, Made in United States. Listed at 55.29 USD. 2-IN-1 DETECTION: Alerts you to both smoke & carbon monoxide (CO) using a single, cost-effective detector. Not a substitute for a manual push test, perform a button test once per week to verify alarm operation.