| Brand | Anmecs |
|---|---|
| Storage Capacity | 32 GB |
| Type | Tablet |
| Screen Size | 7 in |
| Internet Connectivity | Wi-Fi |
| Operating System | Android |
| Color | Blue |
| Features | Bluetooth, Built-In Front Camera, Built-In Keyboard, Built-in Microphone, Built-In Rear Camera, Charger Included |
| Display Type | IPS LCD |
| Battery Capacity | 5000-7999 mAh |
| RAM Size | 5GB |
| Connectivity | Bluetooth |
| Battery Run Time | 6 hrs |
| Series | TK707 |
| Processor | Quad Core |
Check the listing for details. Kids Tablet 7" Android 12 Quad-core Tablet 32GB Tablets Shockproof Touchscreen. Color: Blue, Condition: New. Listed at 49.99 USD. Don't worry that your kids will broke the kids tablet easily. What Do We Have?.