| Color | Blue |
|---|---|
| Brand | Anmecs |
| Storage Capacity | 64 GB |
| Type | Tablet |
| Screen Size | 7 in |
| Internet Connectivity | Wi-Fi |
| RAM Size | 8GB |
| Operating System | Android |
| Features | Bluetooth, Built-In Front Camera, Built-In Keyboard, Built-In Rear Camera, Built-in Microphone, LCD Display |
| Maximum Resolution | 1024 x 600 |
| Charger Included | Yes |
| Display Type | LCD |
| Battery Capacity | 1000-2999 mAh |
| Battery Run Time | 5 hrs |
| Series | KT1028 |
| Connectivity | Bluetooth |
| Processor | Quad Core |
| Processor Model | A133 |
Check the listing for details. Kids Tablet 7 inch Android 13 Tablets 64GB ROM with Shockproof Blue & Purple. Color: Blue, Condition: New. Listed at 64.88 USD. Why Choose Our Kids Tablet?. Exceptional viewing comfort with eye-protection features. Children can safely explore and learn with their online experiences while parents maintain peace of mind.