| Applications | Garment, cap, all kinds flat embroidery |
|---|---|
| Embroidery Area | 15.7" x 17.7" (400 x 450mm) |
| MPN | Kilo CH-1502 |
| Number of head (needle) | Double Head 15 Needles |
| Operation | Computerized |
| Cap System | 270-Degress wide angle |
| Power Supply | 110V-220V, 50/60Hz, 400W |
| Type | Embroidery only |
| Unit Type | 1 |
| Main Motor | Servo motor |
| Main Accessories | Finished garment frame, cap frame, aluminum frame, bobbin winder, |
| Model | Kilo CH-1502 |
| Computer | DAHAO A15, 10 inch Touch Screen(10" Lcd Display) |
| Class | Industrial |
| Features | Finished garment, cap,flat embroidery, more applications |
| Operate Manual language | Chinese,English,Arabic,Spanish,Turkish,Russian,French, etc |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Unit Quantity | 1 |
| Max Speed | 1000 stitches per minute |
Check the listing for details. KILO 15-Needle Double Head Embroidery Machine, 17.7x15.7", for Hat &Cap Graphics. Condition: New. Listed at 9499.00 USD. PRODUCTS FEATURES 1. 15-needle design, 1-12 needles are suitable for soft fabrics, 13-15 needles are suitable for hard fabrics, maximum speed 1000 RPM. adjustable speed. More professional than small embroidery machines, double-row machine.