| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Color | White |
| Wattage | 630 |
| Dimming Settings | 100% |
| MPN | XL1000 |
| Input Voltage | 100-240V AC Power Input |
| Material | Metal, Steel |
| Set Includes | Power Cord, Manual, Mounts |
| Item Length | 26 |
| Suitable For | Flowering, Maintaining Mother Plants, Rooting Cuttings & Seedlings, Vegetative Growth |
| Spectrum | Full, Customizable/Adjustable 12 Band |
| Installation Area | Indoor |
| Brand | Kind LED |
| Type | LED (Light Emiting Diode) |
| Assembly Required | No |
| Amperage | 5.25A @ 120V / 2.625A @ 240V |
| Number of LEDs | 320 |
| Power Consumption | 630 W |
| Lifespan | 50,000 Hours |
| Item Width | 20 |
| Item Weight | 36 lb |
| Country of Origin | United States |
| Lighting Technology | LED |
Check the listing for details. Kind LED K5 Series XL1000 LED Grow Light. Color: White, Condition: Used, Made in United States. Listed at 300.00 USD. Used for display and reviewing. This is just the box, the light itself is well protected and in mint condition.