| Compatible Brand | Universal Bed Frame |
|---|---|
| Pattern | Torched |
| Size | King |
| Color | Black |
| Material | Solid Wood |
| Brand | Enchanted Fire Rustics |
| Mounting | Bed Frame Mounted |
| Type | Headboard |
| Department | Adults |
| Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
| Item Height | 49.5" |
| Model | HBKBL |
| Style | Modern |
| Features | Eco Friendly, Made in USA, Solid Wood, Free Shipping, Lifetime Warranty, Hardware Included |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Finish | Premium Finish |
| Item Width | 78" |
| Item Weight | 44 lb |
| Product Line | Enchanted Fire Rustics |
Check the listing for details. King Modern Black Handcrafted Solid Sturdy Wood Headboard Made In US HBKBL. Color: Black, Condition: New. Listed at 500.00 USD. Headboard Size. Best select cut lumber: Made from high-quality wood carefully selected for its durability and beauty, ensuring longevity and reliability. We use Pine and Cedar wood. - Pictures exact color and wood grain may vary from finished handcrafted product.