| Brand | TalaMex |
|---|---|
| Type | Planter |
| Production Technique | Pottery |
| Color | Multi-Color |
| Subject | Planter |
| Material | Ceramic |
| Production Style | Art Pottery |
| Shape | Assymetrical |
| Pattern | Multicolor |
| Era | Contemporary |
| Time Period Manufactured | 2025 |
| MPN | 261315-4 |
| Room | Patio, Courtyard, Garden |
| Department | Home Décor |
| Country/Region of Manufacture | Mexico |
| Style | Arts & Crafts/Mission Style |
| Finish | Handpainted And Fired Glossy |
| Item Height | 9.7 in |
| Item Width | 9.7 |
| Item Length | 10.2 in |
| Features | Ceramic, Outdoors, Not Frost Proof, Colorful |
| Item Weight | 4.5 lbs |
| Model | 261315-4 |
| Original/Reproduction | Talavera pot |
| UPC | 072632614276 |
Check the listing for details. Mexican Handmade Pottery Talavera Sunflower Ceramic Garden Wall Planter. Color: Multi-Color, Condition: New. Listed at 48.99 USD. There might be small differences in size, weight and even the paintings.