| Brand | Unbranded |
|---|---|
| Color | Blue |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Displayed Measurements | moisture |
| Features | Digital, Digital Display |
| Item Diameter | 16.5 × 7.1 × 7.4 cm |
| Item Height | 16.5 × 7.1 × 7.4 cm |
| Item Length | 16.5 × 7.1 × 7.4 cm |
| Item Weight | 1.2kg |
| Item Width | 16.5 × 7.1 × 7.4 cm |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Material | Metal, Plastic, Stainless Steel |
| Measurement resolution | humidity – 0.1% |
| Measuring Technology | Electric |
| Model | Moisture Meter |
| MPN | Moisture Meter |
| Power Source | 4x1.5 AAA size (UM-4) not included |
| Sample’s capacity | 90 ml |
| Size | Medium |
| System of Measurement | Celsius |
| Type | Moisture Meter |
Check the listing for details. MGpro Moisture Analyzer Grain Moisture Meter for Coffee Beans Cereals Tester. Color: Blue, Condition: New. Listed at 194.99 USD. >± 1.5% in the range of 10%, which may increase if the sample humidity is too high. Modify humidity results. Size: 16.5 × 7.1 × 7.4 cm. ± 0.5% for standardized grains. We are the trustworthy supplier.