| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Origin | North America |
| Item Thickness | .25 in |
| Edge Design | Rounded Edge |
| Year Manufactured | 1999 |
| Item Length | 5 5/8 in |
| Suitable For | Wall |
| Vintage | Yes |
| Number in Pack | 1 |
| Style | Studio Pottery, Art Pottery, Coastal, Handcrafted |
| Features | Handmade, Wall Mountable, Signed, Dated |
| Production Style | Art Pottery |
| Finish | Glazed |
| Room | Hallway, Kitchen, Living Room, Office |
| Item Width | 5 5/8 in |
| Handmade | Yes |
| Pattern | Lighthouse |
| Color | Cobalt Blue, White |
| Material | Ceramic |
| Brand | Michael Cohen |
| Type | Trivet / Hot Plate / Wall Art |
| Tile Shape | Square |
| Era | Late 20th Century (1970-1999) |
| Theme | Lighthouse, Nautical, Coastal |
| Time Period Manufactured | 1990-1999 |
| Production Technique | Handcrafted |
| Backstamp | Impressed & Paper lable |
| Item Weight | 15.1 oz |
| Product Line | Handcrafted Art Tile |
Check the listing for details. Michael Cohen Pottery Tile Trivet Cobalt Blue Shell 2002 Wall Art. Color: Cobalt Blue, White, Condition: New other (see details), Made in United States. Listed at 34.95 USD.