| Item model number | 128GBU1 MICRO SP |
|---|---|
| Item Weight | 0.2 ounces |
| Write Speed | 15 |
| Capacity | 128GB |
| Secure Digital Association Speed Class | Class 10 |
| Read Speed | 90 Megabytes Per Second |
| Color | 128GB |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Product Dimensions | 0.43"L x 0.59"W |
| Warranty Type | Limited |
| Compatible Devices | Camera, Laptop, Smartphone, Tablet |
| Flash Memory Type | Micro SD, Micro SDXC, SD, SDXC |
| Model Name | Micro Center 128GB Class 10 MicroSDXC Flash Memory Card |
| Hardware Interface | microSDXC |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Special Feature | Drop Proof, Temperature Proof, Water Proof, X Ray Proof |
| UPC | 313032931991 |
Check the listing for details. Micro Center 128GB Class 10 Microsdxc Flash Memory Card with Adapter for Mobile. Color: 128GB, Condition: New. Listed at 51.99 USD. Hardware Interface microSDXC. microSDXC Card Supported Devices ONLY, NOT backwards compatible with microSD/microSDHC host devices. Consult your device specifications or look for the microSHXC logo on your host devices for compatibility.