| Item Weight | 0.03 Pounds |
|---|---|
| Capacity | 32GB - 2 pack |
| Secure Digital Association Speed Class | Class 10 |
| Media Speed | 15 |
| Read Speed | 90 Megabytes Per Second |
| Color | 32GB - 2 pack |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Item Dimensions D x W x H | 0.04"D x 0.43"W x 0.59"H |
| Compatible Devices | Camera, Laptop, Smartphone, Tablet |
| Model Number | 32GB MICROSD TP |
| Warranty Type | Limited |
| Hardware Connectivity | microSDHC |
| Flash Memory Type | Micro SD, Micro SDHC, SD, SDHC |
| Model Name | Micro Center 32GB Class 10 microSDHC Card (2 Pack) |
| Additional Features | Drop Proof, Temperature Proof, Water Proof, X Ray Proof |
| Item Dimensions L x W | 1.97"L x 1.77"W |
| UPC | 7445026868846 |
Check the listing for details. Micro Center 32GB Class 10 Microsdhc Flash Memory Card with Adapter for Mobile D. Color: 32GB - 2 pack, Condition: New. Listed at 57.99 USD. MicroSDHC Supported Devices Required. This microSDHC is not backwards compatible and legacy devices may not be supported. Consult your device specifications or look for the microSDHC/microSHXC logo on your host devices for compatibility.