| Mounting Style | Bolt-On, Surface |
|---|---|
| Maximum Amperage | 15 A |
| Number of Positions | 2 |
| Color | Silver |
| Current Rating | 15A 125VAC, 0.25A 125VDC, 0.5a 250VDC |
| Number of Phases | 1 |
| MPN | BZE6-2RQ62 |
| Item Length | 7 in |
| Switch Style | Push Button/Retractive |
| Brand | Honeywell |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC/DC |
| Type | Long Straight Lever Microswitch |
| Contact Configuration | Single Pole Double Throw (SPDT) |
| IP Rating | IP40 |
| Number in Pack | 1 |
| Item Height | 3 in |
| Model | Micro Switch |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Application | Industrial, Electrical Wiring |
| Item Width | 1 in |
Check the listing for details. Micro Switch BZE6-2RQ62 Limit Switch With Rod Actuator. Color: Silver, Condition: New – Open box. Listed at 21.00 USD. Never used, original packaging BZE6 limit switches with base, rod actuator and original spec sheet. The boxes are showing their age, and some are a little chewed on, but the components inside are clean and show no signs of age or oxidation. 1.39N operating force Pretravel: 8.24mm Over travel: 21.29mm Differential travel: 5.82mm