| Brand | Micro100 |
|---|---|
| Coated | AlTiN |
| Quick Change | Yes |
| Corner Radius: | 0.008" |
| Turning Tool Type | Boring Bar |
| Overall Length | 3 in |
| MPN | QPR-4901500X |
| Material | Solid Carbide |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Maximum boring depth | 1.500" |
| Minimum Bore Diameter (Decimal Inch) | 0.512" |
| Diameter | 1/2 in |
Check the listing for details. Micro100 Carbide Boring Bars Quick Change Boring Bar QPR-4901500X. Condition: Used. Listed at 38.75 USD.