| Brand | Microchip |
|---|---|
| Minimum Operating Voltage | 4V |
| Type | microcontroller |
| Memory Size | 8bit |
| Maximum Clock Frequency | 20MHZ |
| Number of Pins | 44 |
| Number of I/Os | 33 |
| MPN | pIC16F877-20/L |
| Maximum Operating Temperature | 70 °C (158 °F) |
| Interface Type | Usart, |
| Minimum Operating Temperature | 0C |
| Maximum Operating Voltage | 5.5 V |
Check the listing for details. MicroChip PIC16f877-20/L 8-Bit Microcontroller-MCU. Condition: New. Listed at 5.00 USD. Brand New MicroChip PIC16F877-20/L PLCC-44 pin.