| Brand | QY |
|---|---|
| Travel Distance | Special gas lever, F140 mm |
| Diameter of Five Star Base | Φ600 mm |
| Armrest | L300mm x W100mm |
| Seat | L470mm*W450mm |
| Model | QY S1MS-CⅠ(S) |
| Backrest | L380mm*W250mm |
| Dental Chair Type | Surgical Saddle Chair |
| Diameter of Castor | Φ50mm |
| Intended Use/Discipline | Biological Laboratory, Dental Laboratory, Dentistry, General Surgery, Medical Laboratory, Physical Laboratory |
Check the listing for details. Microscope Surgical Saddle Chair Adjustable Dentist Chair PU with Foot Control. Condition: New. Listed at 448.99 USD. Streamlined Backrest: The backrest can recline and lean forward between 45°. It gives supports to your spine and improves your blood circulation. Microscope saddle chair 1. Backrest: L380mm W250mm.