| License Category | Standard |
|---|---|
| Minimum RAM | 1 GB |
| MPN | 7NQ-00806 |
| For Operating Systems | Windows |
| Brand | Microsoft |
| Type | Database Management Systems |
| Format | Product Key Card |
| Unit Type | Unit |
| Language | Multilingual |
| Minimum Hard Drive Space | 4 GB |
| Minimum Processor Speed | 2 GHz |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Unit Quantity | 1 |
| Number of Devices | 1 |
Check the listing for details. Microsoft SQL Server 2016 Enterprise Core - 16 Core Server License (Physical). Condition: Brand New. Listed at 349.99 USD. Direct Query now generates a simpler and better performing query in SQL Server 2016 than it did in earlier versions. SQL Server 2016 introduces three new principal security features?Always Encrypted, Row-Level Security, and dynamic data masking.