| Brand | Microsoft |
|---|---|
| Type | Database Management Systems |
| Format | DVD |
| Minimum Hard Drive Space | 20 GB |
| Language | Multilingual |
| License Category | Retail |
| Minimum RAM | 4 GB |
| Minimum Processor Speed | 1.5 GHz |
| For Operating Systems | Windows |
| Number of Devices | 1 |
Check the listing for details. Microsoft SQL Server 2016 Standard - 16 Core License. Condition: Brand New. Listed at 249.99 USD. SQL Server 2016 Standard is a feature-rich database server that allows users to build and utilize high-performing data usage tools for applications of all kinds. Microsoft SQL Server 2016 Standard Edition.