| License Category | Standard |
|---|---|
| Minimum RAM | 1 GB |
| MPN | 7NQ-01194 |
| For Operating Systems | Windows |
| Brand | Microsoft |
| Type | Database Management Systems |
| Format | Product Key Card |
| Unit Type | Unit |
| Language | Multilingual |
| Minimum Hard Drive Space | 4 GB |
| Minimum Processor Speed | 2 GHz |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Unit Quantity | 1 |
| Number of Devices | 1 |
Check the listing for details. Microsoft SQL Server 2017 Standard Edition - 1 Server License (Physical). Condition: Brand New. Listed at 244.99 USD. Microsoft SQL Server 2017 Standard. SQL Server 2017 Standard DBE capacity limits. Benefits of SQL Server 2017 with SA. SQL Server Standard Edition can easily be upgraded to Enterprise Edition as workloads scale or for mission critical workloads without requiring an application re-write.