| License Category | Standard |
|---|---|
| Minimum RAM | 2 GB |
| MPN | DG7GMGF0VNJS:0002 |
| For Operating Systems | Windows |
| Brand | Microsoft |
| Type | Database Management Systems |
| Format | DVD |
| Unit Type | Unit |
| Language | Multilingual |
| Minimum Hard Drive Space | 20 GB |
| Model | SQL Server 2025 Standard |
| Minimum Processor Speed | 1.5 GHz |
| Unit Quantity | 1 |
| Number of Devices | 1 |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. Microsoft SQL Server 2025 Standard - Single Server Perpetual - 16 Core (USB). Condition: Brand New, Made in United States. Listed at 489.99 USD. Microsoft® SQL Server 2025 Standard. These optimizations help reduce latency and increase throughput for key operational workloads. SQL Server Reporting Services. Maximum compute capacity used by a single instance - SQL Server Database Engine.